O stipendiji2021-10-23T00:28:31+02:00

Просвјетина стипендија “Владимир Ћоровић”

Традиција стипендирања у Српском културном и просвјетном друштву Просвјета (у даљем тексту – Просвјета) стара је колико и само Друштво, које је 1902. основано управо сa циљем стипендирања ђака и студената. Док су у стварању првих културних друштава главну улогу имали учитељи и трговци, за оснивање друштва Просвјета најзаслужнија је академски образована српска омладина, која се послије студија враћала у земљу и укључивала у јавни живот.

У Сарајеву је тако 20. децембра 1901. године 29 српских интелектуалаца упутило молбу Земаљској влади да се оснује Просвјета која би пружала материјалну помоћ ђацима и студентима те радила на просвјећивању народа Босне и Херцеговине. Тако је Просвјета, са сједиштем у Сарајеву, основана 1902. године, у ондашњој Аустро-Угарској Монархији, убрзо постала најзначајније српско удружење у Босни и Херцеговини.

Од самог оснивања Просвјета је увијек окупљала највеће интелектуалце, као што су: Алекса Шантић, Атанасије Шола, Григорије Петров, Јован Дучић, Јован Цвијић, Перо Слијепчевић, Петар Кочић,  Светозар и Владимир Ћоровић, Урош Круљ и други, који су не само својом великом стваралачком и креативном енергијом подстицали рад Друштва, већ су га као легатори и материјално помагали.

У својој богатој историји постојања, Просвјета је забрањивана неколико пута у време великих ратова и тешких политичких околности, али смјернице и циљеви Просвјете остајали су исти, а приоритетна усмјерења су била школовање омладине, културно и просвјетно уздизање српског и осталих народа Босне и Херцеговине, као и оснивање библиотека, подстицање издавачке дјелатности и популаризација књига у народу.

Угледајући се на дугогодишњу традицију стипендирања ученика и студената, на иницијативу Славка Андрејевића, праунука чувених Мостараца Шпире и Анике Докић, и са благословом Црквене општине мостарске, Градски одбор Просвјете у Мостару 2016. године је обновио додјелу стипендија.

Поменуте 2016. године Славко Андрејевић и Црквена општина мостарска били су једини донатори, а од 2016. до 2018. стипендирали су 21 студента и ученика (стипендирано је једнократно 15 ученика и студената, а вишекратно 6: основна школа – 2, средња школа – 7, факултет – 11, постдипломски студији – 1).

Управни одбор Просвјете, Градски одбор Мостар, 2018. године је и званично установио Просвјетину стипендију под именом академика Владимира Ћоровића.

У школској и академској 2018/2019. години изабрано је 34 стипендиста и на свечаности у склопу 99. Шантићевих вечери поезије додијељене су стипендије у Владичанском двору у Мостару.

У школској 2019/2020. години број стипендиста је нарастао на чак 75, а број донатора на 24. Прикупљено је 25.824 евра, од који је стипендирано 26 млађих основаца са по 250 евра, 17 старијих основаца са по 300 евра, 17 средњошколаца са по 350 евра и 15 студената са по 500 евра. Стипендије су уручене на затварању 100. Шантићевих вечери поезије.

Током 2020. године донијета је одлука о институционализацији рада и именован је Организациони одбор Просвјетине стипендије “Др Владимир Ћоровић”, у саставу:

  • Славко Андрејевић, као суоснивач – утемељитељ стипендија (предсједник),
  • Радивоје Круљ, представник Епархије ЗХиП као суоснивач – утемељитељ стипендија,
  • Сања Бјелица, в.д. предсједника СПКД Просвјета – ГО Мостар,
  • Саша Пешко, донатор,
  • Жељко Јерговић, донатор,
  • Здравка Хинић, донатор,
  • Југослав Јањић, донатор,
  • Весна Табачки, донатор и секретар Организационог одбора.

Донијета је и одлука о формирању Комисије за одабир стипендиста.

Најбољи показатељ значаја тих организационих промена била је школска и академска 2020/2021. годинa, у којоj су остварени најбољи резултати – 85 донатора прикупило је 49.763 евра и додијељено је 97 стипендија (25 стипендија за основце по 250 евра, 24 стипендије за средњошколце по 350 евра и 48 стипендија за студенте по 500 евра).

ВИЈЕСТИ

Go to Top